DYSSpLD Roadmap

DYSSpLD Roadmap

Özgül Öğrenme Güçlüğü (ÖÖG)’nde Öğretmen ve Erişkin Eğitimi İçin Yol Haritası Projesi 2. Toplantısı İstanbul Hotel Yaşmak Sultan ’da gerçekleşti. Eğitim Üretim ve Sanat Derneği (EUSDER)’nin Türkiye Yürütücüsü ve toplantı ev sahipliği yaptığı ve Koordinatörlüğünü Lüksemburg’un yapmakta olduğu proje toplantısına AB’den Türkiye, Lüksemburg, İngiltere, İtalya, Portekiz, Avusturya, Almanya, Yunanistan’ın dahil olduğu 8 ülke katıldı.

2007 yılı verilerine göre 27 AB ülkesinde 0-19 yaş arası çocuk ve genç nüfusu 108 milyon civarında. Okul popülasyonunun yaklaşık 80 milyon olduğu belirtiliyor. Birlikte görülen değişik durumlarla (DEHAB, Asperger, Sınır zaka, Davranış problemleri.. vs) beraber yaklaşık 18.5 ile 35 milyon arasında kişi ÖÖG sıkıntısı çektiği tahmin edilmekte. Bu grubun tanımlanmaması ve destek almaması durumunda AB’inde kayıp bir jenerasyon olarak karşımıza çıkacağı öngörülmekte.

Tanı almamış ÖÖG karşımıza zayıf özgüven, yüksek oranda stress, davranış problemleri, başarısızlık ve okuldan erken ayrılma ile çıkmaktadır.Aynı zamanda bu durum okulda şiddetin artmasına ve daha sonra toplum içerisinde antisosyal davranışların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Daha kötüsü bu durum suç işleme ve hapse girme olasılığı yaratmaktadır.

ÖÖG’nün okul ortamında daha iyi tanınması ve desteklenmesi amacıyla eğitmenlere yönelik bir eğitici eğitimi programı hazırlamayı amaçlayan proje AB Hayat Boyu Öğrenme Programı Grundtvig tarafından desteklenmektedir. Türk Ulusal Ajansının da desteklediği ve 2 yıl sürecek proje sonunda alanda çalışan uzmanların yararlanacağı Türkiye ve AB ülkelerinde yapılan araştırmaların ve eğitim programlarının yer aldığı bir web sayfası hizmete girecektir. Ayrıca ÖÖG olan bireylere eğitim vermek isteyen uzmanlar için bir eğitim programı hazırlanmaktadır.

İlk toplantının Lüksemburgda yapıldığı Projenin 2. Toplantısında İngiltere’deki ÖÖG eğitmenlerine yönelik eğitim programlar ve araştırmaların sunuldu. Ayrıca ülkeler arası bilgi paylaşımının yapılabilmesi için geliştirilen bilgisayar programı tanıtıldı.